21 July 2020

Jak zaimponować swoim CV tak, aby wyróżniało się wśród innych kandydatów na dane stanowisko? Jakie cechy powinno zawierać dobrze przygotowane CV i jak je napisać, aby się wyróżnić? Poniżej podpowiadamy jakimi zasadami się kierować, co ująć, a czego warto unikać.
 
Dostosowanie CV do stanowiska, na które aplikujemy
Przed wysłaniem naszego CV do konkretnej firmy powinniśmy dopasować jego formę i treść do wybranego przez nas stanowiska. Jest to bardzo ważne, ponieważ pokazuje nasze zaangażowanie oraz wysiłek jaki włożyliśmy w zapoznanie się z firmą. Powielanie i wysyłanie tego samego CV, może sprawiać wrażenie lekceważącego podejścia do rekrutacji i wprowadzać osobę rekrutującą w błąd.
 
Dane osobowe
Nasze dane osobowe powinny być zawsze czytelne i prawdziwe. W tej części oprócz podstawowych elementów takich jak imię i nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania czy numer telefonu warto dodać również nasz email oraz link do naszych mediów społecznościowych. Przy wyborze maila, zachęcamy do stworzenia e-maila ze swoim imieniem i nazwiskiem, te z reguły wyglądają najbardziej profesjonalnie. 
 
Zastosowanie odwróconej chronologii.
Opis naszych doświadczeń, jak i wykształcenia powinniśmy zaczynać zawsze od najnowszych, najbardziej aktualnych zdarzeń. Warto także zwrócić uwagę na spójność naszego CV z wizerunkiem zawodowym w Internecie, który publikujemy na takich portalach jak LinkedIn czy GoldenLine.
 
Zwrócenie uwagi na konkretne umiejętności
Jest to bardzo ważny punkt, ponieważ zwracamy tutaj uwagę pracodawcy na nasze ukończone kursy i szkolenia. W przypadku znajomości języków obcych warto konkretnie zaznaczyć poziom ich znajomości oraz wspomnieć o uzyskanych certyfikatach. Zawsze w pierwszej kolejności umieszczamy umiejętności wymagane w rekrutacji na dane stanowisko.
 
Czytelność dokumentu.
Przed wysłaniem CV bardzo ważne jest dokładne sprawdzenie dokumentu pod względem literówek czy błędów ortograficznych i stylistycznych. Należy także zwrócić uwagę na ozdobniki graficzne, które powinny zostać zastosowane w minimalnej formie. Zbyt kreatywne życiorysy często odbierane są jako nieczytelne. Do najważniejszych cech dobrze napisanego CV należy estetyka, przejrzystość, schludność dokumentu, a także spójność informacji oraz poszczególnych elementów tj. odpowiednia czcionka i interlinia.
 
Załączenie zdjęcia
Chociaż nie jest to z reguły wymagane, jest to bardzo ważny element naszego życiorysu. Zwraca uwagę i pozwala lepiej zapamiętać kandydata. Zdjęcia zamieszczane w CV powinny mieć charakter formalny i elegancki. Zawsze zamieszczamy je w prawym górnym rogu naszego życiorysu. Dodatkowo warto pamiętać, aby zdjęcie, które zamieszczamy w naszym CV było jak najbardziej aktualne.
 
Zainteresowania i hobby 
Jak to jest z tymi zainteresowaniami? Rozpisywać się o nich, wspomnieć czy może w ogóle z nich zrezygnować? Odpowiedź brzmi: to zależy. Jeżeli kandydujesz na stanowisko bardzo kreatywne i jesteś osobą o wielu niespotykanych zainteresowaniach, warto o nich napisać. Natomiast, jeżeli aplikujesz na stanowisko o charakterze bardziej analitycznym, z pewnością ważniejsze są Twoje twarde umiejętności i to one w dużej mierze powinny zwracać uwagę rekrutera. Niemniej, niezależnie od tego na jakie stanowisko aplikujesz warto chociaż w jednym zdaniu wspomnieć o tym, czym zajmujesz się w wolnej chwili. Może akurat Twoje hobby pokryje się z zainteresowaniami Twojego rekrutera 
 
Klauzula o ochronie danych osobowych.
Klauzula o ochronie danych osobowych to bardzo istotny element, którego brak może spowodować, że nasze CV stanie się bezużyteczne, bez udziału w dalszym procesie rekrutacji. Klauzulę umieszczamy zawsze na końcu dokumentu.
 
Format pliku i nazwa
Najlepszym pomysłem na nazwę wysyłanego CV jest po prostu nasze imię i nazwisko. Dodatkowo warto dodać również nazwę firmy, do której aplikujemy. Jest to drobny szczegół, na który zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Plik CV powinien być zapisywany w formacie .pdf ze względu na różnorodność programów tekstowych. Mamy wtedy gwarancję, że pracodawca odczyta nasz plik w takiej formie, w jakiej go wysłaliśmy. 
 

Jak napisać dobre CV?

  1. pl
  2. uk

робота - наша спеціальність

ЗВ'ЯЖІТЬСЯ З НАМИ>

Офіс HR Legal

Wiosny Ludów 10
63-000 Środa Wielkopolska