21 lipca 2020

W związku z panującą pandemią w kraju zdalna rekrutacja to teraz najbardziej popularna forma rozmowy o pracę. Jednak już dużo wcześniej pracodawcy korzystali z nowych technologii, aby pozyskać pracowników np. z odległych lokalizacji. 
Jak się do niej przygotować, aby dobrze wypaść? Pamiętaj, rozmowa przez internet to nic strasznego, jeśli odpowiednio się do niej przygotujesz.
 
Wybierz odpowiednie miejsce
Najlepiej będzie, jeśli wybierzesz miejsce, gdzie jest cicho, masz pewność, że będziesz mógł się w pełni skupić i nikt nie będzie ci przeszkadzał. Ważna jest także stabilność Twojego łącza internetowego. Najczęściej wybieranym miejscem jest pokój/salon w mieszkaniu. Przed rozmową upewnij się, co znajduje się za Tobą i jest w zasięgu wzroku rekrutera. Zadbaj o profesjonalne i czyste tło.
 
Pamiętaj o odpowiednim stroju
Zdalna rozmowa kwalifikacyjna odbywa się najczęściej w domu, ale powinniśmy pamiętać, że nie zwalnia nas to z obowiązku eleganckiego ubioru. Pamiętaj, ubierz się tak jak na tradycyjną rozmowę rekrutacyjną! Ważne jest, aby zadbać nie tylko o górną część stroju, która jest widoczna w kamerze, ale o całokształt. Wpływa to na Twoją postawę oraz nastawienie podczas rozmowy rekrutacyjnej.
 
Sprawdź sprzęt i programy
Czy podczas połączeń ze znajomymi zdarzały Ci się takie przypadki?
 
„Nic nie słyszę, czy możemy się połączyć ponownie?”
„Przepraszam nic nie widzę, ale wczoraj jeszcze działało”
 
Nie chcesz przecież w taki sposób rozpocząć spotkania. Właśnie dlatego tak ważne jest sprawdzenie wszystkich niezbędnych połączeń, urządzeń i aplikacji. Ważne, abyś sprawdził czy aplikacja, z której korzystasz (np. Skype, Zoom, MS Teams) posiada dostęp do mikrofonu i kamery. Następnie przeprowadź mały test, nagraj się i oceń, czy Cię dobrze słychać i widać. Oprócz tego zamknij niepotrzebne programy, które mogą spowolnić połączenie internetowe.
 
Nie stresuj się, kiedy internet zawodzi!
Każdy z nas wie, że programy do spotkań wideo często serwują nam bardzo dużo zakłóceń. Istnieje więc ryzyko, że połączenie zostanie przerwane lub rozmowa się zawiesi. Nie przejmuj się tym, to normalne! Uśmiechnij się i poproś rekrutera o powtórzenie ostatniego zdania. Każdy z nas wie, że technologia nie jest doskonała. 
 
Zdalnie, czy nie - bądź przygotowany!
Do każdej rozmowy kwalifikacyjnej należy się odpowiednio przygotować, niezależnie czy przystępujemy do niej zdalnie czy nie. Pamiętaj o przeprowadzeniu odpowiedniego researchu na temat firmy, do której aplikujesz. Sprawdź najważniejsze informacje oraz przygotuj listę pytań, które chciałbyś/chciałabyś zadać. Poczytaj również o trikach oraz popularnych zagadkach rekrutacyjnych stosowanych przez firmy. Mogą one być kluczowe w rozpatrzeniu Twojej kandydatury. Okaż zainteresowanie oraz entuzjazm potencjalnym zatrudnieniem w firmie.
 
Zachowaj kontakt wzrokowy
Bardzo ważną rzeczą podczas zdalnej rozmowy kwalifikacyjnej jest zachowanie kontaktu wzrokowego. Tutaj pojawia się pytanie, czy powinniśmy patrzeć prosto w kamerę, czy może skupić się na naszym rozmówcy? Jeśli będziemy patrzeć tylko na obraz wyświetlany na ekranie, będziemy wyglądać jakbyśmy w ogóle nie utrzymywali kontaktu wzrokowego. Natomiast, jeśli skierujemy nasz wzrok tylko na kamerę, nie będziemy w stanie obserwować zachowania i reakcji naszego rozmówcy. Najlepszym rozwiązaniem jest więc połączenie tych dwóch rzeczy. Kiedy Ty się wypowiadasz skieruj wzrok w kamerę, natomiast kiedy mówi druga osoba, patrz na nią. 
 
Powodzenia!

Rozmowa kwalifikacyjna zdalnie – jak się do niej przygotować?

  1. pl
  2. uk

praca to nasza

specjalność

KONTAKT Z NAMI >

Biuro HR Legal

Wiosny Ludów 10
63-000 Środa Wielkopolska