21 lipca 2020

Poszukiwanie pracy za granicą to duże wyzwanie zwłaszcza, jeśli nie znasz języka. Mimo dużego otwarcia zagranicznych rynków pracy istnieje ryzyko, że trafisz na nieuczciwego pracodawcę. Wybór agencji pracy daje Ci dostęp do sprawdzonych ofert, a także wsparcie ze strony specjalistów.
 
Podstawą współpracy z agencją jest umowa, która powinna być dla pracownika zrozumiała. Jeżeli nie znasz języka, agencja powinna zapewnić Ci umowę w Twoim ojczystym języku. Dopóki nie otrzymasz poprawnej umowy nie decyduj się na wyjazd. Masz prawo zapoznać się na spokojnie z całym dokumentem. Niezbędne elementy umowy to 
- prawa i obowiązki pracownika
- dane zagranicznego pracodawcy
- obowiązki agencji
- wysokość wynagrodzenia
- ubezpieczenia
Tylko kompletna umowa, zawierająca wszystkie wymienione wyżej informacje jest zgodna z prawem.
 
Czym się kierować szukając pracy za granicą przez agencje?
Przed rozpoczęciem współpracy z daną agencją warto sprawdzić, czy ma ona zarejestrowaną działalność oraz czy widnieje w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. W HR Legal numer wpisu to 23887. Pamiętaj, że agencja nie może pobierać żadnych opłat za pośrednictwo pracy. Agencja ma prawo tylko do zwrotu kosztów np. badania lekarskiego czy tłumaczenia dokumentów.
 
Wyjazd do pracy za granicę – co zapewnia agencja?
Decydując się na wsparcie agencji, możesz uniknąć wielu ryzykownych sytuacji.
Agencja zapewnia:
- zatrudnienie w oparciu o legalną umowę
- pomoc w tłumaczeniu dokumentów 
- niezbędne ubezpieczenia
- pomoc przy organizacji transportu
- stałą opiekę podczas trwania umowy z agencją
 
Jakie dokumenty należy posiadać przed wyjazdem?
Obowiązkowym i jedynym dokumentem jaki musisz posiadać wyjeżdżając do pracy w jednym z krajów UE jest dowód tożsamości tzn. dowód osobisty lub paszport. Pozostałe formalności zapewnia agencja. Książeczka sanepidowska za granicą nie jest wymagana, dlatego wyjeżdżając do pracy nie będziesz jej potrzebował. Agencja może poprosić Cię o potwierdzenie Twojego ubezpieczenia przez ostatnie 30 dni – jest to konieczne, aby agencja mogła Cię ubezpieczyć u zagranicznego pracodawcy.
 
W jakiej walucie wypłacane będzie wynagrodzenie?
Podczas wyjazdu do pracy za granicę agencja pośredniczy pomiędzy pracownikiem, a zagranicznym pracodawcą. W tym przypadku zajmuje się także kwestiami kadrowymi. Wypłata będzie co miesiąc trafiać na Twoje konto w walucie na jaką się zdecydujesz. Wybór waluty należy do Ciebie: może być wypłacane w euro lub w złotówkach.
 

Praca za granicą przez agencję pracy – czy warto?
  1. pl
  2. uk

praca to nasza

specjalność

KONTAKT Z NAMI >

Biuro HR Legal

Wiosny Ludów 10
63-000 Środa Wielkopolska